Kutudan nöbetçi eczaneleri görmek istediğiniz ilçeyi seçiniz.
IPSALAIPSALA

Gelişmiş Arama

FESTİVALİN ARDINDAN

Bu yıl 13.üncüsü düzenlenen Çeltik, Kültür ve Sanat Festivali'ni ardımızda bıraktık.

Kategori  Kategori : Festival
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3204
Tarih  Tarih : 13 Eylül 2012, 10:00

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İpsala’da bu yıl 13.üncüsü düzenlenen “Çeltik, Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışı Çarşamba günü saat 16.30’da kortejin İpsala Meslek Yüksek Okulu önünden Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürümesi başladı.

Tarihi Alaca Mustafa Paşa Camii önünde stant ve sergilerin açılışı yapıldı.
 

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na Belediye Başkanı Mehmet Karagöz tarafından çelenk konuldu. Saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.


Protokol etkinliklerine festival alanında devam edildi. Festival alanındaki etkinlikte ilk konuşmayı İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Kerman yaptı. Kerman, İpsala’da üretilen pirincin tüketilmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi. Kerman, ”hepinizi pirinç tüketmeye davet ediyorum. İşte o zaman İpsala pirincini Keşan’ın satır eti gibi marka yapacağız ve tüm dünyaya tanıtacağız” dedi.


İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, dün verdikleri şehidin acısının yüreklerde hissedildiğini ifade ederek, terörü mutlaka yeneceklerini, Türkiye’nin çok güçlü ve büyük bir devlet olduğunu söyledi. İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Çeltik Kültür ve Sanat Festivali'nin çeltiğin tanıtımında çok önemli bir yeri olduğunu kaydetti.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz de çeltiğin ilçedeki en önemli ürün olduğunu belirtti.

CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan ise çeltik üreticilerinin büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu belirterek, İpsala'nın Türkiye'nin en büyük pirinç ihtiyacını karşılayan bir merkez konumunda olduğunu söyledi. Gürkan, "Üreticiler düşük alım fiyatları nedeniyle büyük zararlar ediyor. Alım fiyatlarının yükseltilmesi daha çok üretimin yapılmasına neden olacaktır" diye konuştu.


Edirne Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, festivalin açılışında, Türkiye'de pirinç üretiminin yüzde 70'inin Edirne'de yapıldığını söyledi.


Bu tür festivallerin, ilçenin öz değerlerinin duyurulmasına yardımcı olduğunu ifade eden Can, "Türkiye'de pirincin yüzde 30'u İpsala'da yetişiyor. Bu tür etkinlikler bir ilçenin öz değerlerinin ülkemize ve dünyaya duyurulmasında büyük önem arz etmektedir. Tanıtım, günümüz koşullarında büyük önem arz etmektedir. Ürünün toprağa atılıp sofraya gelmesine kadarki dönemde tanıtımı büyük önem arz etmektedir" dedi.


Diğer konuşmalarda ise çeltiğin öneminden ve festivalin yöreye olan kültürel, sosyal ve ekonomik gelişmelere olan katkılarından söz edildi.


Konuşmaların ardından her yıl ilgiyi üzerinde toplayan Kurbağa Yarışması düzenlendi. Yoğun izleyici kitlesi önünde renkli görüntülere sahne olan yarışmada dereceye giren kurbağaların sahiplerine ödülleri Edirne Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz ve Belediye Başkanı Mehmet Karagöz tarafından verildi.


Festivalin açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük ile çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.


Festivalin birinci günü akşam programında Saat 20.00’de Belediye Düğün Salonunda verilen kokteylden sonra festival alanında devam eden etkinliklerde Yunanistan Gümülcine Türk Gençler Birliği Müzik Grubu, Edirne Belediyesi Bandosu konser verdi. Edirne Belediyesi Davul Show Gösterisi, Edirne Belediyesi 22. Nefes Modernize Halk Dansları Topluluğu Gösterilerini vatandaşlara sundu.

FESTİVALİN 2.GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Festivalin 2.günü etkinleri kapsamında Perşembe günü saat 11.00’de doğa yürüşü yapıldı. İpsala Meslek Yüksek Okunu önünden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Saat 15.00’de Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ahmet Günşen tarafından ”Tarihi ve Kültürel Derinliğiyle İpsala’ya bir bakış” konulu konferans verildi. Konferans bitiminde İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Prof.Dr. Ahmet Günşen’e, çiçek takdim ettiler.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala’da yetişen ve değerli insan Prof. Dr. Ahmet Günşen’i İpsala’da ağırlamaktan memnun olduklarını belirtti.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ise İpsala’da önümüzdeki dönemlerde İpsala’nın tarihi çalışmalarına ağırlık vereceklerini söyledi ve Günşen’e,teşekkür etti.

Saat 17.30’da Cumhuriyet Meydanında başlayan Hulo,hop yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Dereceye giren yarışmacılara İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz tarafından ödülleri verildi. Festival boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda çocuklara yönelik kukla gösterileri sergilendi.

Saat 20.00’de festival alanında devam eden etkinlerde sünnet şöleni ve toplu nikah töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu Sanatçısı Neşe Demir tarafından konser verildi. Festivalin ikinci gecesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçıları Harika Yıldız Esen ve Alpay Tanrıverdi konseri ile son buldu.

FESTİVALİN 3.GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Festivalin 3.günü etkinlikleri Cuma günü saat 15.00’de belediye parkı önünde Resim Boyama Yarışması ile başladı. Saat 16.00’da Şiir Okuma yarışması ile devam etti. Yarışmada dereceye girenlere İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz tarafından ödülleri verildi.

Etkinlikler, saat 18.00’de Belediye Başkanlığı Halı Sahasında düzenlenen Halı Saha Futbol Turnuvası Final Maçı ile devam etti.

Festival alanındaki akşam etkinliklerinde Sebot Rap Grubu konser verdi. Ardından sahneye çıkan İzmirli Taylan hareketli parçalarıyla izleyicilere neşeli dakikalar geçirtti.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, İzmirli Taylan’a plaket ve İpsala pirinci hediye etti.

FESTİVALİN 4.GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Festivalin 4.gün etkinleri Cumartesi saat 10.30’da Satranç Turnuvasıyla başladı.

Saat 11.00’de bu yıl ilk kez 13.İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen Kel Aliço Yağlı Pehlivan güreşleri Aliçopehlivan köyünde gerçekleştirildi. Kel Aliço Yağlı Pehlivan Güreşleri, Aliçoepehlivan köyünde bulunan Kel Aliço’nun mezarının ziyaret edilmesi ve duaların okunması ile başladı.
Kırkpınar'da 27 kez üst üste başpehlivanlığı kazanarak tarihe geçen Kel Aliço Pehlivan'ın anısına Aliço Pehlivan köyünde düzenlenen, "İpsala Kel Aliço Pehlivan'ı Anma ve Yağlı Güreşler Festivali’nde güreş ağalığını Necmi Sezer aldı.
Kalabalık bir seyirci kitlesinin izlediği müsabakalara 140 güreşçi katıldı. Kırkpınar baş cazgırı Şükrü Kayabaş'ın okuduğu duayla başlayan başpehlivanlık mücadelesinin finalinde, Güngör Ekin'i yenen Ahmet Yavuz başpehlivan oldu.
Güreşleri, Edirne Vali yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Ak Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, çevre belde ve belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş İzledi.

İpsala’da saat 11.30’da Kros Yarışması düzenlendi. İpsala Meslek Yüksek Okulu Önünden başlayan yarışma, Cumhuriyet meydanında son buldu. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri Belediye Meclis Üyesi Zeynel Eren tarafından verildi.

Festival etkinlikleri kapsamında saat 14.00’de 6 Kategoride Pirinç Yemekleri Yarışması düzenlendi. Belediye parkında gerçekleşen ve jüri üyeliğini İpsala Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Esra Gürbüz, İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Meryem Başlı, Aylin Öztürk, Rabia Gider, İşletmeci Ali Kemal Küçük, işletmeci Şerafettin Şimşek, işletmeci Fedai Bağçe ve işletmeci Sakine Balanan’ın yaptığı yarışmada yemekler tek tek tadılarak ve görselliği de göz önünde bulundurularak puanlar verildi. Puanlama sırasında jürinin sıralamayı yapmakta zorlandığı görüldü.

13.İpsala Çeltik, Kültür ve Sanat Festivali’nde geleneksel hale gelen yemek yarışmasında çorbalarda birinciliği 68 puanla Kadir Osman Dinç birinci,63 puanla Nazan Çeşmeli ikinci,57 puanla Hülya Kozan üçüncü oldu.

Yemeklerde ise Naciye Kızıltan 68 puanla birinci, Nazan Çolak 61 puanla ikinci, Makbule Gürkan 52 puanla üçüncü oldu. Pilavlarda 69 puanla Elvan Saygıbirinci,65 puanla Emine Erken ikinci,60 puanla Gülfer Kızıltan üçüncü oldu. Tatlılarda Kadir Osman Dinç 78 puanla birinci, Yasemin Topçu 73 puanla ikinci ve Semiha Tetik ile Nefize Kestane 66 puan alarak üçüncülüğü paylaşan isimler oldu. Zeytin Yağlı Sarma Dolma kategorisinde 65 puan alan Refiye Tiftik Beyhan Çalışkan birinciliği paylaşırken, Kadir Osman Dinç 63 puanla ikinci ve Semiha Tetik 69 puanla üçüncü oldu. Sebzeli Etli Pirinç yemeği kategorisinde ise 67 puanla Nalan Akman birinci, Özlem Elmas 59 puanla ikinci olurken, Münevver Kavakkorulu ile Nazan İşbilir 54 puan alarak üçüncülüğü paylaştılar.

 

KARAGÖZ,“PİRİNÇ YEMEKLERİ KİTABI ÇIKARMAK GEREKİYOR”


İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, İpsala’nın pirincin başkenti olduğunu, pirinç tanıtımına önem verilmesi gerektiğini belirterek ”Pirinçten yapılan yemeklerin tanıtıldığı bir kitaba ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu kısa zamanda hazırlamalı ve bitirmeliyiz” dedi.

Yemek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, İpsala Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hayati Arda ve İpsala Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Esra Gürbüz ve Aylin Öztürk tarafından verildi.
35 yarışmacının katıldığı yemek yarışmasında 67 çeşit yemek yarıştı.

Festival alanında devam eden akşam etkinliklerinde saat 20.00’de İpsala Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Müzik Öğretmeni Deniz Tetik ve öğrencileri tarafından keman konseri verildi. Ardından,06-12 yaş grubu çocuklarından defile gösterisi sahne aldı. Defile gösterisinin ardından Şevval Sam sahneye çıktı. Şevval Sam hayranlarının alkışlarla karşıladığı konseri, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ve çok sayıda davetli izledi. Festival alanını dolduran Şevval Sam hayranları sanatçıya zaman zaman eşlik ettiler.

Konserin sonunda Şevval Sam’a çiçek ve İpsala pirinci hediye eden İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, kendilerini İpsala’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Sanatçı Şevval ise ilk defa geldiği İpsala’da gördüğü ilgiden memnun olduğunu ve yine geleceğini söyledi.

Şevval Sam konserini Karadeniz şarkıları ile tamamladı.

FESTİVALİN 5.GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Festivalin 5.günü etkinlikleri Pazar günü saat:10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Bisiklet Turu ile başladı. Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz verdi.

 Saat:10.30’da Belediye Düğün Salonunda Satranç Turnuvası Finali düzenlendi. Turnuvada dereceye giren yarışmacılara ödüllerini İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz verdi.

13.İpsala Çeltik, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen trap atışları saat: 11.00’de Ulusal Egemenlik Ormanı (Hıdırellez Bayırı)mevkiinde gerçekleştirildi.

İpsala Avcılar Derneği Başkanı Zafer Doğan atışlarda bir konuşma gerçekleştirerek sözlerine şunları kaydetti:

“13.’sünü düzenlediğimiz bu değerli müsabakaların baş mimarlarından biri Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Karagöz’dür. Kendisine avcılarımız ve misafirlerimiz adına teşekkür ediyorum. Ve yıllardır bölgemize, atıcılarımıza, belediyemize gerçekten baş sponsor olarak hem ekonomik katkılarda hem de müsabakalarda verilecek hediyelerde katkılarda bulunan baş sponsorumuz Turan Girgin’e çok teşekkür ediyorum. Sponsorlarımızın yaptıkları büyük ve hafife alınmayacak katkıları ile bizler kendimize hiçbir kazanç elde etmeden Başkanımız adına kullandık ve bölge avcımızı bugüne taşıdık. İNŞALLAH size de bölge avcımızdan güzel bir derece alarak bu mükâfatı kazandırmış olacağız. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”

Doğan’ın ardından söz alan İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz “Festivaller insanların kardeşlik, barış dolu duygularını geliştirmek için yapılan etkinliklerdir. Festival yapmak önce maddi bir problemdir. Eğer festivalinizin maddi yönünü karşılanması ile ilgili bir sıkıntınız varsa festivalinizde arzu ettiğiniz sonuca ulaşamazsınız. Biz, İpsala Belediye Başkanlığı, Meclis Üyelerimiz ile birlikte bu yıl 13.’sünü yaptığımız festivalimizin devamı konusunda oy birliği ile karar aldık. Babaeski festivali bu yıl 40.yılını kutladı. Bizim festivalimiz de Babaeski’den sonra gelen en önemli festivallerden biridir. Belki Kırkpınar ile boy ölçüşemez ama Kırkpınar’ın da üstünde etkinlikler yapılmaktadır. Biz festivali yaparken her türlü sivil toplum örgütlerinden, belediyelerden, ilgili bakanlıklardan her türlü desteği alıyoruz. Tabi en büyük desteği sivil toplum örgütü ve halkımızdan alıyoruz. Eğer halkımız festivale sahip çıkmazsa, bir, iki yaparsınız üçüncüde vazgeçersiniz. Şeklinde konuşarak İpsala halkının festivale sahip çıktığının altını çizdi.

“Av kültürü çevre kültürüdür” diyen İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz sözlerine şöyle devam etti: ”Av kültürü bir bölgenin değişmesine katkı sağlayan bir kültürdür. İNŞALLAH bu kültürümüz yıllarca devam eder, kültürümüze sahip çıkıp bu gün burada yarışmacı olarak katılan bütün arkadaşlarımıza ve misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

 Yapılan trap atışlarında profesyonel atıcılarda birinciliği Volkan Akgüneş Kırklareli, ikinciliği Nurettin Kılıç Uzunköprü, Ahmet Canbaz İstanbul’dan üçüncü oldular. A grubu amatörlerde birinciliği İpsala’dan Hakan İlkdoğmuş, İpsala’dan Mehmet Günal ikinci, İpsala’dan Halil Akyol üçüncü, B amatörlerde Yenikarpuzlu’dan Saim Bayır birinci, Yenikarpuzlu’dan Şafak Akman ikinci, Kırklareli ’den Bekir Temizkan üçüncü oldular. Fahri birincilik ödülünü ise 13.yıldır İpsala’daki etkinliklerine katılan 75 yaşındaki İstanbul’dan gelen Ekrem Akyel’e, örnek ve teşvik edici olması bakımından verildiği öğrenildi. Fahri ikincilik kupa ödülünü de müsabakaların baş sponsoru derneğe ve avcılara olan katkıları nedeniyle av bayii Turan Girgin layık görüldü.

İpsala Spor sezon açılışı ise ertelendi.

Festival alanında devam eden akşam etkinliklerinde Batı Trakya’dan gelen Rodop Milletvekilleri Hacı Osman Ahmet, Ayhan Karayusuf ve Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Konstantinos Nalbantis’e ve festivale katkı sağlayan kurum, kuruluş ve şahıslara, yarışmalarda dereceye giren takımlara plaketleri İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz tarafından verildi. Ardından pop müzik sanatçısı Murat Boz sahne aldı. Konserde, kendi donanım ve müzik grubunu kullanan Murat Boz, dev ekranlardaki klip gösterileri ve dans grubunun sahnelediği performansla izleyicilere keyifli dakikalar sundu. Konserde, özel bir televizyon kanalında yayınlanmış olan şarkı yarışmasında birinci olan Oğuz Berkay Fidan’da yer aldı. İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz konser sonrası Murat Boz’a siyah pirinç ve maket kurbağa hediye etti.
 
 
 
 
13.ÇELTİK(PİRİNÇ) KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ FOTOĞRAFLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Festival

En Çok Okunan Haberler

İpsala Belediyesi | www.ipsala.bel.tr | 2009 | Mydesign